Dnevni.ba - PRELOADER

Papa novim dekretom osnažio ulogu žena u Crkvi

11 Sij 2021


Papa novim dekretom osnažio ulogu žena u Crkvi

U novom koraku prema većoj ravnopravnosti žena u Rimokatoličkoj crkvi, papa Franjo je dekretom u ponedjeljak službeno dopustio ženama da čitaju na liturgijama, budu ministrantice i dijele pričest. 

Papa je tako formalizirao ono što se već godinama odvija u brojnim razvijenim zemljama. No uvođenjem te promjene u Zakonik kanonskog prava konzervativni biskupi to više ženama neće moći zabranjivati.

Vatikan je naglasio da se te uloge “bitno razlikuju od svećeničke službe”, odnosno nisu korak prema tome da se se ženama jednog dana dopusti zaređivanje za svećenicu.

“Stoga je Papa utvrdio da žene mogu pristupiti tim službama i pripisuje im se liturgijska funkcija koja ih institucionalizira”, naveo je Vatikan u pojašnjenju.

Papa Franjo navodi u dekretu “Spiritus Domini” (Duh Gospodnji) da je odluku donio nakon teološkog promišljanja.

Dodao je da su brojni biskupi diljem svijeta rekli da je promjena nužna kako bi se odgovorilo na “potrebe vremena”.

Vijesti iz svijeta


Putin se čuo s Trumpom, evo što mu je poručio

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u četvrtak u telefonskom razgovoru s predsjednikom Sjed...

03 Srp 2025

HAMAS

Hamas zabranio Palestincima da surađuju s kontroverznom humanitarnom zakladom

MINISTARSTVO unutarnjih poslova u Gazi kojim upravlja Hamas danas je upozorilo stanovnike priobal...

03 Srp 2025

METTE FREDRIKSEN

Danska premijerka: Ukrajina se bori za cijelu Europu

Ukrajina se bori za cijelu Europu dok Rusija ne pokazuje nikakve znakove da želi mir i da će se z...

03 Srp 2025