Dnevni.ba - PRELOADER

Trump u prvoj godini mandata zaradio milijarde. MAGA pristaše bez reakcije

1 h 31 min


Trump u prvoj godini mandata zaradio milijarde. MAGA pristaše bez reakcije

Osobna zarada od 2.2 milijarde dolara koju je predsjednik Trump ostvario tijekom svog mandata uglavnom je naišla na šutnju njegove biračke baze, poznate kao MAGA. To je u suprotnosti s njihovom sve glasnijom pobunom protiv politika za koje smatraju da predstavljaju izdaju njegova obećanja da će obične Amerikance staviti na prvo mjesto, piše CNN.

Sukob interesa
Krajnje desni članovi Kongresa, istaknuti medijski komentatori i aktivisti s terena kritizirali su Trumpov rat s Iranom i otvoreno zahtijevali objavu dokumenata o Jeffreyju Epsteinu. Optužili su ga da vlastite interese stavlja ispred potreba birača koji su ga doveli na vlast.

Ipak, malo je glasova s krajnje desnice bliskih Trumpu uputilo kritiku zbog razmjera njegova osobnog bogaćenja, objavljenog ovog tjedna, ili zbog sukoba interesa koji proizlazi iz njegova dvostrukog statusa ključnog igrača u industriji kriptovaluta i glavnog kreatora njezine politike. Neki su njegovu zaradu opisali kao potvrdu poslovne sposobnosti kojoj se dugo dive.

"Nitko tko je glasao za Donalda Trumpa, čovjeka čiji neboderi i zrakoplov nose njegovo ime, ne gaji iluzije o tome da on zarađuje", rekao je Joe Borelli, bivši republikanski čelnik Gradskog vijeća New Yorka i izvršni direktor lobističke tvrtke Chartwell Strategy Group. "Čitavu karijeru govori o tome koliko novca zarađuje."

Kako je Trump zaradio milijarde?
Prema novim obveznim financijskim izvješćima, Trump je zaradio oko 1.4 milijarde dolara od obiteljskih poslova s kriptovalutama. Značajan dio tog iznosa ostvaren je 2025. godine, kada je investicijska tvrtka povezana s Ujedinjenim Arapskim Emiratima kupila gotovo polovicu glavne kriptotvrtke obitelji Trump, World Liberty Financial.

Također je prikupio stotine milijuna dolara prodajom svog $TRUMP memecoina i prodajom digitalnih tokena tvrtke World Liberty. Trump tako istovremeno profitira od kriptoindustrije i diktira politiku koja je oblikuje. On ustraje na tome da ne upravlja ljudima koji vode njegove privatne tvrtke.

Kelley Koch, predsjednica skupine iz Iowe pod nazivom MAGA Nation, rekla je da je Trumpova zarada dokaz njegove sposobnosti snalaženja na kompliciranoj novoj granici digitalnih financija. "Živimo u slobodnoj zemlji, u kapitalizmu", rekla je Koch. "On je iznimno pametan. On je poslovni čovjek. Moja djeca prate Bitcoin, Polymarket, Kalshi, sve te nove tehnološke stvari. Tko to ne radi, zaostat će."

Demokrati ga optužuju za korupciju
Demokrati su, s druge strane, iskoristili financijska izvješća kako bi pokrenuli kampanju u kojoj Trumpa optužuju za korupciju, pokušavajući naglasiti jaz između njegova bogatstva i ekonomske stvarnosti s kojom se suočava većina Amerikanaca.

"Donald Trump je na strani klase milijardera", objavila je na X-u zastupnica Haley Stevens iz Michigana, koja se natječe na tijesnim unutarstranačkim izborima za Senat. "On nema pojma kako je živjeti od socijalne naknade i pokazao je da ga za to nije briga."

Guverner Kalifornije Gavin Newsom, kojeg se smatra potencijalnim predsjedničkim kandidatom 2028., napisao je na društvenim mrežama da je "Donald Trump najkorumpiraniji predsjednik u američkoj povijesti."

Dok je većina republikanskih dužnosnika u četvrtak šutjela o toj temi, republikanci koji su se udaljili od Trumpa rekli su da su otkrića o njegovoj financijskoj dobiti potvrdila njihovo uvjerenje da je napustio svoju populističku platformu.

Bivši saveznici: Izdao je birače
Bivša zastupnica Marjorie Taylor Greene, koja se i formalno razišla s Republikanskom strankom, rekla je da je Trumpovo osobno bogaćenje dodatni dokaz da birači pokreta MAGA trebaju napustiti republikance.

"Republikanska stranka je katastrofa", napisala je na X-u. "Otmili su pokret MAGA, glumili da su za 'Ameriku na prvom mjestu' i 'Učinimo Ameriku ponovno velikom', a onda su nas sve prodali. A Trump je zatim odobrio cijelu tu prevaru dok je doslovno od svih uzimao čekove."

Koch je rekla da predsjednikovo osobno bogaćenje nije tema razgovora među njezinim prijateljima u Iowi, koji vole Trumpa, ali su spremni i ne složiti se s njim. Nedavno ih je, kaže, frustrirala njegova odluka da potpiše izvršnu uredbu koja štiti proizvodnju glifosata, pesticida za koji vjeruju da uzrokuje porast stope raka u njihovoj državi.

No, Trumpove milijarde dolara profita nisu izazvale nikakav bijes, pogotovo ne u ovo doba godine, rekla je. "Budimo realni, ljudi su se trenutačno isključili", kazala je Koch. "Bliži se Četvrti srpnja, škole su završile, a ovdje u Iowi je vruće.", piše index.

Vijesti iz svijeta


BERNIE SANDERS

Bernie Sanders: Živimo li još uvijek u demokraciji?

Američki senator Bernie Sanders optužio je AIPAC, najjači izraelski lobi, i druge super PAC-ove k...

35 min

DONALD TRUMP

Trump objavio graf pa napao NATO: "Nisu bili tu za nas!!!"

Donald Trump ocijenio je da je "suludo" da Sjedinjene Države nastave svoj "jednostrani odnos s NA...

1 h 5 min

Tesla objavila bolje rezultate od očekivanih. Dionica odmah pala

TESLA je u drugom tromjesečju 2026. isporučila 480.126 vozila, znatno više od očekivanja analitič...

2 h 6 min